Donaciju je preuzela ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović sa direktoricom KCCG Ljiljanom Radulović. Delegacija iz Berlina u kojoj su zamjenik direktora Centra za međunarodno-zdravstvenu sigurnost Instituta Robert Koh, Andreas Jansen i Martina Gasner dočekana je u KCCG gdje će robot biti korišćen.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović je ocijenila da se ovom donacijom plodonosna saradnja između Ministarstva zdravlja Crne Gore i Kliničkog centra sa Institutom Robert Koh i bolnicom Šarite iz Berlina nastavlja.
– Donacijom robota za telemedicinu, naša saradnja dobija novu dimenziju koja će, nadamo se, trasirati put da naš KCCG postane regionalni centar ove oblasti u regionu. Crna Gora je prva zemlja Zapadnog Balkana koja je sa Njemačkom dogovorila saradnju u oblasti telemedicine, i Ministarstvo zdravlja je zahvalno na povjerenju uglednih njemačkih kolega, a ja sam sigurna da će crnogorski zdravstveni sistem opravdati i nadmašiti očekivanja – kazala je Borovinić Bojović.
Direktorica KCCG je, uz zahvalnost na dosadašnjoj saradnji, istakla značaj partnerstva u oblasti telemedicine.
– Srećna sam što ćemo crnogorskoj javnosti danas predstaviti donaciju Njemačke u vidu robota za telemedicinu. Na ovaj način brišemo fizičku distancu između Podgorice i Berlina i omogućavamo praktično svakodnevne konsultacije ljekara Kliničkog centra Crne Gore i bolnice Šarite – istakla je Radulović koja je objasnila kako robot za telemedicinu radi.
Radulović je najavila i da će KCCG, kao prva zemlja Zapadnog Balkana s kojom je njemačka bolnica Šarite uspostavila saradnju u oblasti telemedicine, nastojati da u ovaj projekat uključi kolege iz susjednih država.
– Naša ambicija je da postanemo regionalni centar za telemedicinu – naglasila je direktorica KCCG.
Podsjećamo, saradnja između Ministarstva zdravlja Crne Gore i Kliničkog centra Crne Gore sa Institutom Robert Koh i bolnicom Šarite iz Berlina ozvaničena je prošle godine i do sada je rezultirala zavidnim postignućima.
– Naša saradnja je dokaz o tome koliko lako, brzo i uspješno slovo na papiru intenzivno oživljava kad postoje volja i spremnost da se predano radi – napomenula je ministarka zdravlja.
– Od novembra prošle godine, naši doktori se usavršavaju u Njemačkoj. Osim usvajanja novih, teorijskih znanja, ljekari i medicinske sestre KCCG u Berlinu rade i neposredno sa svojim kolegama. Sigurni smo da je ovakav vid saradnje dodatni impuls našem medicinskom osoblju da se iz dana u dan dokazuju i u Crnoj Gori – navela je Borovinić Bojović.
I direktorica KCCG je poručila da se edukacija našeg medicinskog osoblja u bolnici Šarite ne završava njihovim boravkom u Berlinu, već naprotiv.
– Prva kohorta naših doktora i medicinskih sestara koja je boravila u Šariteu, nakon povratka u Crnu Goru, organizovala je četiri edukacije kolega kojima su prenijeli stečeno znanje iz oblasti anesteziologije, interne medicine i infektivnih bolesti. Usvojena znanja u Njemačkoj u značajnoj mjeri su primijenjena u našim nacionalnim preporukama za liječenje COVID pacijenata. Nijesmo zaboravili ni kolege na primarnom nivou zdravstvene zaštite kojima smo podrobno prenijeli stečeno iskustvo – kazala je Radulović.
– Poruka o brisanju granica je zaista dobra jer virus ne poznaje granice. Zato ni mi ne treba da znamo za granice i zato moramo da budemo pametniji od virusa. Pozdravljamo ideju da Crna Gora psotane regionalni centar u oblasti telemedicine. Imaćete našu podršku u ostvarenju tih ciljeva – poručio je ovaj ugledni njemački stručnjak.
Martina Gasner iz berlinske bolnice Šarite objasnila je da telemedicina podrazumijeva razmjenu ideja koja daje odlične rezultate jer je koristan za obje strane.
– Drago nam je da ćemo raditi i sarađivati sa vama i jedva čekamo da započnemo sa ovim programom i da se nastavi naša saradnja – kazala je Gasner.
Jadran Novi® 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services