Djelovanje antitijela koja proizvode „memorijske B ćelije“ imunog sistema može da bude veoma značajno u slučaju omikron soja koronavirusa, čak i ako su oslabljena, vjeruju naučnici.
Pošto organizam nauči da prepozna SARS-CoV-2, bilo nakon prirodne infekcije ili nakon vakcinacije, B ćelije stvaraju sveža antitijela protiv virusa ako odranije nema dovoljno antitijela koja cirkulišu u krvi i koja mogu da ga neutralizuju.
Otprilike pet do 15 odsto limfocita u krvi su B ćelije, a prisutni su i u slezini, limfnim čvorovima i krajnicima. Njihova primarna funkcija je stvaranje i sekrecija antitijela.
B-limfociti proizvode antitijela samo kad su aktivirani. Sazrijevanje B-limfocita se odvija u koštanoj srži, ali se njihova aktivacija događa u limfnim čvorovima.
U studiji objavljenoj na bioRxiv, koja jošnije prošla recenziju, naučnici su analizirali snagu više od 300 antitijela koje proizvedu memorijske B ćelije, dobije od vakcinisanih dobrovoljaca, ali i osoba koje su prirodno preležale infekciju SARS-CoVom-2.
„Čini se da je omikron uspio da izbjegne vrlo velikom dijelu memorijskih B ćelija“, rekli su naučnici, ali dodaju da se „čini da ga još uvijek efikasno prepoznaje 30 odsto ukupnih antitijela i blizu 10 odsto svih moćnih neutrališućih antitijela“.
To su, kako prenosi Hina, zaključili Metju Mava i Paskal Šape, naučnici sa univerziteta u Parizu.
Oni vjeruju da bi snažna sposobnost memorijskih B ćelija da reprodukuju i proizvode antitijela mogla da nadoknadi oslabljenu efikasnost tih antitijela za manje od dva dana.
U kombinaciji sa ostalim komponentama imunskog sistema, posebno T ćelijama, efekat B ćelija vjerovatno doprinosi objašnjenju zbog čega se većina vakcinisanih osoba koje se zaraze omikronom ne razboli u tolikoj mjeri da bi im bila potrebna hospitalizaciju, rekli su francuski naučnici.
Jadran Novi® 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services