ISTORIJSKA POSJETA

Predsjednik Opštine Herceg Novi upriličio prijem za patrijarha Porfirija

Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić upriličio je danas prijem za patrijarha srpskog Porfirija, koji boravi u zvaničnoj posjeti ovom gradu.
Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić upriličio je danas prijem za patrijarha srpskog Porfirija, koji boravi u zvaničnoj posjeti ovom gradu.


Foto: RTCG

Nakon sastanka u Kući Iva Andrića, zajedno su obišli grad: Gradski muzej „Mirko Komnenović“, Crkvu Svetog Arhangela Mihaila na Belavisti, tvrđavu Forte Mare i spomenik kralju Tvrtku na Škveru.

Kako navode u saopštenju Opštine, prijemu su prisustvovali i predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi, Ivan Otović, potpredsjednici Opštine, Mirko Mustur i Vesna Samardžić, kao i direktor Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama u Vladi Republike Srbije, dr Vladimir Roganović.

Patrijarh je kazao da se osjeća blagoslovljeno i počastvovano na ukazanoj prilici da bude, kako je rekao, gost u Herceg Novom.

„Herceg Novi jeste grad koji na sebi nosi jedan hrišćanski i pravoslavni pečat, prije svega zbog svetinja koje se ovdje nalaze. U isto vrijeme veoma sam obradovan hrišćanskom sviješću i savješću ljudi koji ovdje žive, i ljubavlju koju sam prepoznao u odnosu na svoju crkvu i na svoje svetinje. Mogao bih reći da ovdje, u Herceg Novom u isto vrijeme postoji i svijest kod ljudi da u svakom momentu prepoznaju sebe, a sa druge strane otvorenost ka svemu što je drugačije, i spremnost da se sa tim drugim i drugojačijim uspostavi istinska i prava komunikacija“, kazao je Porfirije.

Katić se zahvalio patrijarhu na učešću u svetkovinama grada i duhovnoj prisutnosti.

„Ovo je prva posjeta patrijarha u posljednjih 43 godine. Po nekim ranijim istraživanjima, ovo je prvi put nakon više od 100 godina da je na ovim područjima jedan patrijarh služio Svetu arhijerejsku liturgiju. Osim toga, imali smo priliku da porazgovaramo o svemu onome što je bitno za naš grad, o kulturnim manifestacijama, o brojnim znamenitim ličnostima koje su bile vezane za naš grad“, kazao je Katić.

On je najavio centralni događaj koji će večeras biti upriličen na Kanli kuli – svečanu akademiju povodom 640 godina od osnivanja grada, kojoj će takođe prisustvovati patrijarh Porfirije.

Početak akademije u čast 640 godina od osnivanja Herceg Novog zakazan je za 19.30 časova.Komentari

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezani članci


Pratite nas i putem iOS i Android aplikacije

Jadran Novi® 2022. All rights reserved. Made By


Adria Management Services

Home
Vijesti
Radio
Pretraga